PIC16C67-10/L
Mfr.Part #
PIC16C67-10/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC
Microcontrollers
DMA Channels :
No
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
PIC® 16C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
No
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
CPU Family :
33
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
10MHz
Max Operating Temperature :
70 °C
Device Core :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Data Converters :
Supply Voltage :
5V
On Chip Program ROM Width :
14
EEPROM Size :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Min Operating Temperature :
0 °C
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Max Frequency :
10 MHz
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ROM (words) :
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RAM Size :
368 x 8
PWM Channels :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Base Product Number :
PIC16C67
Number of Programmable I/O :
OTP
Length :
16.5862mm
Core Architecture :
Package :
Tube
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Terminations :
44
Has ADC :
Terminal Form :
J BEND
Packaging :
Tube
Bit Size :
8
Min Supply Voltage :
4 V
Memory Size :
14kB
RoHS :
Compliant
Data Bus Width :
8B
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
10MHz
Power Supplies :
5V
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Access Time :
10 μs
Number of I/Os :
yes
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Timers/Counters :
3
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Voltage :
6 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Pbfree Code :
Operating Supply Voltage :
5V
Pin Count :
Height Seated (Max) :
4.572mm