PIC16C662T-10E/L
Mfr.Part #
PIC16C662T-10E/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Number of Pins :
44
Number of Terminations :
44
Has ADC :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Supply Voltage :
6 V
Max Frequency :
10 MHz
Data Converters :
Max Operating Temperature :
125 °C
Speed :
10MHz
Connectivity :
ROM (words) :
Interface :
RS-232
DAC Channels :
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Form :
J BEND
Frequency :
10MHz
EEPROM Size :
Height Seated (Max) :
4.572mm
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
DMA Channels :
Min Supply Voltage :
4 V
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Terminal Position :
QUAD
Bit Size :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
On Chip Program ROM Width :
14
JESD-609 Code :
e3
PWM Channels :
8-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Series :
PIC® 16C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Access Time :
10 μs
Obsolete
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Number of Programmable I/O :
Terminal Pitch :
1.27mm
Program Memory Type :
OTP
Datasheets
PIC16C662T-10E/L
Microchip Technology PIC16C662T-10E/L
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C662T-10E/L Overview
PIC16C662T-10E/L Features
This microcontroller features a powerful PIC architecture that allows it to operate at a frequency of up to 10 MHz. It incorporates an enhanced instruction set that supports a wide range of digital and analog functionalities. The device includes 192 bytes of RAM and versatile I/O options that enable interfacing with external sensors, actuators, and other peripheral devices easily. The PIC16C662T-10E/L also supports serial communication protocols such as SPI and I2C, making it highly adaptable to both simple and complex digital systems.