PIC16C662-20E/PT
Mfr.Part #
PIC16C662-20E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP
Number of Pins :
44
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
PIC® 16C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Package :
Tray
Package / Case :
44-TQFP
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tray
Data Converters :
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Access Time :
20 μs
Max Frequency :
20MHz
Max Supply Voltage :
6V
Speed :
20MHz
Min Supply Voltage :
4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Datasheets
PIC16C662-20E/PT
Microchip Technology PIC16C662-20E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C662-20E/PT Overview
PIC16C662-20E/PT Features
The PIC16C662-20E/PT microcontroller boasts several key features that enhance its performance and suitability for demanding applications. It operates at a maximum frequency of 20 MHz, providing a solid balance between power consumption and processing speed. The availability of 7 KB OTP memory is particularly advantageous for applications requiring one-time programmable solutions. Furthermore, its package in a 44-TQFP ensures compactness and ease of integration into a variety of electronic assemblies.