PIC16C662-20/L
Mfr.Part #
PIC16C662-20/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
8
Has ADC :
No
Max Supply Voltage :
6 V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Terminal Pitch :
1.27mm
Speed :
20MHz
Min Supply Voltage :
4 V
Min Operating Temperature :
0 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Converters :
Supply Voltage :
5V
Interface :
RS-232
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Power Supplies :
5V
OTP
On Chip Program ROM Width :
14
Max Frequency :
20 MHz
Data Bus Width :
8B
JESD-609 Code :
e3
176 x 8
Supply Current-Max :
30mA
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Max Operating Temperature :
70 °C
Number of Terminations :
44
Package :
Tube
Pbfree Code :
yes
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DAC Channels :
yes
Bit Size :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Power Dissipation :
1W
CPU Family :
Height Seated (Max) :
4.57mm
ROM (words) :
Number of Pins :
44
DMA Channels :
Terminal Position :
QUAD
PWM Channels :
Packaging :
Tube
Core Size :
8-Bit
Terminal Form :
J BEND
Number of Programmable I/O :
33
Pin Count :
Connectivity :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Frequency :
20MHz
Base Product Number :
PIC16C662
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V