PIC16C662-10/PT
Mfr.Part #
PIC16C662-10/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP
Frequency :
10MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Packaging :
Tray
Number of Programmable I/O :
33
Access Time :
10 μs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Package :
Tray
Speed :
10MHz
Number of I/Os :
33
Memory Type :
EPROM
Base Product Number :
PIC16C662
Max Operating Temperature :
70°C
Max Supply Voltage :
6V
Published :
RAM Size :
176 x 8
Memory Size :
7kB
Min Supply Voltage :
4V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Interface :
RS-232
Base Part Number :
PIC16C662
Product Status :
Obsolete
Max Power Dissipation :
1W
Max Frequency :
10MHz
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Min Operating Temperature :
0°C