PIC16C65B-20I/PQ
Mfr.Part #
PIC16C65B-20I/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
Microcontrollers
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
20MHz
Supply Voltage :
5V
DMA Channels :
No
Pin Count :
44
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Power Supplies :
5V
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
ROM (words) :
Brand :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height :
2 mm
Tradename :
PIC
Device Core :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of I/Os :
I2C, SPI, UART/USART
Microchip
e3
PWM Channels :
Max Frequency :
20 MHz
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Compliant
Supply Current-Max :
20mA
Packaging :
Tray
Core Processor :
Operating Supply Voltage :
5V
Published :
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Pitch :
0.8mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Base Product Number :
PIC16C65
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Radiation Hardening :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Product :
MCU
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tray
DAC Channels :
Width :
10 mm
Length :
10mm
Access Time :
20 μs
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Max Power Dissipation :
1W
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
44-QFP
Min Supply Voltage :
3.65 V
Speed :
20MHz
Max Supply Voltage :
5.5 V