PIC16C65B-20/L
Mfr.Part #
PIC16C65B-20/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Microcontrollers
Number of I/Os :
33 I/O
Mounting :
Surface Mount
Rad Hardened :
No
Operating Temp Range :
0C to 70C
Number of A/D Converters :
1
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Mount :
EEPROM Size :
Operating Supply Voltage (Max) :
Access Time :
20 μs
Tradename :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
33
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Base Product Number :
PIC16C65
Operating Temperature (Max) :
70C
Device Core Size :
8(b)
Device Core :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package :
Tube
Factory Lead Time :
6 Weeks
RAM Size :
192 x 8
Minimum Operating Temperature :
0 C
8B
Terminal Position :
QUAD
Speed :
20MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
OTP
Pin Count :
44
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Supplies :
5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Pbfree Code :
e3
Number of PWM Channels :
2
Length :
16.66mm
Frequency :
20MHz
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Number of Timers - General Purpose :
3
Package Type :
PLCC
Total Internal Ram Size :
192B(kB)
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Core Processor :
Terminal Form :
J BEND
DMA Channels :
No
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Qualification :
PIC16C65B
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Operating Supply Voltage (Typ) :
Memory Type :
EPROM, OTP
Lead Free :
Lead Free
# I/Os (Max) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Height :
3.68mm
Number of Bits :
8
CPU Family :
Operating Temperature (Min) :
0C
yes
Instruction Set Architecture :
RISC
REACH SVHC :
No SVHC
Data Converters :
Microchip
Max Power Dissipation :
1W
Clock Freq :
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Has ADC :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
16.66mm