PIC16C65AT-10E/L
Mfr.Part #
PIC16C65AT-10E/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
4.572mm
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
J BEND
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Voltage :
6 V
Access Time :
10 μs
Power Supplies :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Max Power Dissipation :
1W
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Has ADC :
Min Supply Voltage :
4 V
CPU Family :
Number of Terminations :
44
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
10MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Operating Temperature :
125 °C
Length :
16.5862mm
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Frequency :
10MHz
Max Frequency :
20 MHz