PIC16C64A-20E/L
Mfr.Part #
PIC16C64A-20E/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC
Memory Type :
EPROM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
4.572mm
Data Converters :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Pins :
44
Access Time :
20 μs
Length :
16.5862mm
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
J BEND
JESD-609 Code :
e3
Core Size :
8-Bit
Data Bus Width :
8B
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of Terminations :
44
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V