PIC16C64A-10/L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C64A-10/L
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Operating Supply Voltage :
5V
Surface Mount :
yes
DMA Channels :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Bit Size :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
Memory Type :
OTP
Watchdog Timer :
yes
Number of I/Os :
33 I/O
ROM (words) :
2048
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
33
Oscillator Type :
External
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
44
Mounting Style :
SMD/SMT
Length :
16.5862mm
Memory Size :
3.5kB
Number of Timers/Counters :
3
Max Frequency :
10 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Published :
1997
Number of Programmable I/O :
33
Radiation Hardening :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
PIC16C64
Minimum Operating Temperature :
0 C
Microchip
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Frequency :
10MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Min Supply Voltage :
4 V
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Operating Temperature :
70 °C
Height :
3.87 mm
PWM Channels :
Terminal Position :
QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Max Supply Voltage :
6 V
Mounting Type :
Surface Mount
Access Time :
10 μs
Has ADC :
CPU Family :
PIC
Core Processor :
PIC
Data Converters :
Power Supplies :
5V
Series :
PIC® 16C
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Height Seated (Max) :
4.572mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
I2C, SPI
Speed :
10MHz
Tradename :
Min Operating Temperature :
0 °C
Interface Type :
I2C, SPI
Terminal Pitch :
1.27mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Package :
Tube
Product :
MCU
Base Part Number :
PIC16C64A
Interface :
I2C, SPI, USART
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
On Chip Program ROM Width :
14
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Program Memory Type :
OTP
Terminal Form :
J BEND
Pin Count :
44
Device Core :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
128 x 8
Brand :
Width :
16.59 mm