PIC16C642T-20/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C642T-20/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Series :
PIC® 16C
Radiation Hardening :
No
Core Architecture :
PIC
Memory Size :
7kB
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
22
Height Seated (Max) :
2.642mm
Interface :
RS-232
Max Power Dissipation :
1W
Access Time :
20 μs
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Pin Count :
28
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Bit Size :
8
Base Product Number :
PIC16C642
Max Frequency :
20 MHz
Published :
Min Supply Voltage :
4 V
Surface Mount :
yes
Number of I/Os :
33
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
70 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Operating Temperature :
0 °C
Terminal Form :
Gull wing
Connectivity :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Max Supply Voltage :
6 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Size :
8-Bit
Speed :
20MHz
Data Converters :
Has ADC :
No
RoHS :
Compliant
Lead Free :
Lead Free
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Supplier Device Package :
28-SOIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Timers/Counters :
8
Number of Terminations :
28
Product Status :
Obsolete
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Bus Width :
8B
Base Part Number :
PIC16C642
Program Memory Type :
OTP
Number of Programmable I/O :
33
Memory Type :
EPROM
DMA Channels :
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
Terminal Pitch :
1.27mm
Core Processor :
PIC
PWM Channels :
RAM Size :
176 x 8
Datasheets
PIC16C642T-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C642T-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16C642, Mounting Type:Surface Mount, PIC16C642T-20/SO pinout, PIC16C642T-20/SO datasheet PDF, PIC16C642T-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C642T-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C642T-20/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C642T-20/SO Overview
PIC16C642T-20/SO Features
This MCU is equipped with several features that make it particularly suitable for a broad range of applications. It includes a precision 8-bit A/D converter, serial communication capabilities such as USART, and a wide operating voltage range from 2.5V to 5.5V. The device also supports power-saving modes, making it efficient for battery-powered applications. Additionally, it provides a robust set of peripherals including timers, counters, and PWM modules, facilitating complex digital and analog integration into a single chip solution.