PIC16C63T-20I/SO
Mfr.Part #
PIC16C63T-20I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Supplies :
5V
Height Seated (Max) :
2.642mm
Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
3
Product Status :
Obsolete
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Data Converters :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Speed :
20MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Max Power Dissipation :
1W
Memory Size :
7kB
Terminal Pitch :
1.27mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Supplier Device Package :
28-SOIC
EEPROM Size :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
17.894mm
Datasheets
PIC16C63T-20I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63T-20I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16C63, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC16C63T-20I/SO pinout, PIC16C63T-20I/SO datasheet PDF, PIC16C63T-20I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63T-20I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.