PIC16C63AT-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C63AT-20E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
10.2mm
Memory Size :
4kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Base Part Number :
PIC16C63A
Speed :
20MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Supplier Device Package :
28-SSOP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
e3
Supply Current-Max :
20mA
Published :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Power Dissipation :
1W
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Status :
Obsolete
Frequency :
20MHz
Supply Voltage :
5V
PIC
Number of Pins :
Power Supplies :
5V
Datasheets
PIC16C63AT-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63AT-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C63A, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, PIC16C63AT-20E/SS pinout, PIC16C63AT-20E/SS datasheet PDF, PIC16C63AT-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63AT-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.