PIC16C63-10I/SO
Mfr.Part #
PIC16C63-10I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Microcontrollers
Height Seated (Max) :
2.642mm
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
10MHz
Has ADC :
No
Power Supplies :
5V
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
On Chip Program ROM Width :
14
Product Status :
Obsolete
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
28-SOIC
Lead Free
ROM (words) :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
10MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
28
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16C63
8B
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
Terminal Pitch :
1.27mm
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Length :
17.894mm