PIC16C622-20I/SS
Mfr.Part #
PIC16C622-20I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
EEPROM Size :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Core Size :
8-Bit
Pin Count :
20
Number of Terminations :
20
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Factory Lead Time :
6 Weeks
External
Length :
7.2mm
PWM Channels :
No
RAM Size :
128 x 8
Data Converters :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
1W
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~6V
DAC Channels :
No
Power Supplies :
3.3/5V
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
Device Core :
Speed :
20MHz
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
1
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
On Chip Program ROM Width :
14
Published :
DMA Channels :
Frequency :
20MHz
Number of Pins :
Base Part Number :
PIC16C622
Access Time :
20 μs
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/O :
13
CPU Family :
Connectivity :
ECCN Code :
EAR99
Memory Type :
EPROM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supplier Device Package :
20-SSOP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supply Voltage :
5V
Has ADC :
Watchdog Timer :
yes
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
PIC16C622
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Size :
3.5kB
8B
Datasheets
PIC16C622-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C622-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16C622, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C622-20I/SS pinout, PIC16C622-20I/SS datasheet PDF, PIC16C622-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C622-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C622-20I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C622-20I/SS Overview
PIC16C622-20I/SS Features
This microcontroller is equipped with robust features that facilitate sophisticated control and monitoring systems. Key attributes include its 8-bit, fully static, EPROM/EEPROM-based CPU which allows for programmable intelligence in automation and control systems. The inclusion of 128 bytes of RAM enhances its processing capabilities, supporting complex algorithms and real-time data processing. Additionally, its wide operating voltage range (2.5V to 5.5V) and low-power consumption make it an excellent choice for battery-operated devices.