PIC16C620T-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C620T-20/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
No
Number of I/O :
13
Supply Current-Max :
20mA
Length :
11.53mm
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
18
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Gull wing
Watchdog Timer :
yes
PWM Channels :
Number of Terminations :
18
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Series :
PIC® 16C
Terminal Pitch :
1.27mm
Dual
Height Seated (Max) :
2.64mm
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
RAM Size :
80 x 8
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Frequency :
20MHz
Memory Size :
512B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Obsolete
Memory Type :
EPROM
Datasheets
PIC16C620T-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620T-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C620, PIC16C620T-20/SO pinout, PIC16C620T-20/SO datasheet PDF, PIC16C620T-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620T-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.