PIC16C620AT-20I/SO
Mfr.Part #
PIC16C620AT-20I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
512
Number of Pins :
18
Connectivity :
Number of I/O :
13
Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
1
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Package :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
2.64mm
RAM Size :
96 x 8
DMA Channels :
Number of Terminations :
18
Mount :
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Radiation Hardening :
Watchdog Timer :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Data Converters :
On Chip Program ROM Width :
14
Speed :
20MHz
Base Part Number :
PIC16C620A
Device Core :
8B
Pbfree Code :
yes
Memory Size :
896B
Product Status :
Active
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Supply Current-Max :
7mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Type :
EPROM
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620AT-20I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C620A, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C620AT-20I/SO pinout, PIC16C620AT-20I/SO datasheet PDF, PIC16C620AT-20I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620AT-20I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.