PIC16C620AT-20/SS
Mfr.Part #
PIC16C620AT-20/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Speed :
20MHz
RAM Size :
96 x 8
Max Power Dissipation :
1W
Lead Free
Number of Terminations :
20
Memory Size :
512B
Pin Count :
20
Supplier Device Package :
20-SSOP
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Length :
7.2mm
Supply Current-Max :
7mA
DAC Channels :
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage :
5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC16C620A
Number of I/O :
13
Watchdog Timer :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Memory Type :
EPROM
Frequency :
20MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Obsolete
Datasheets
PIC16C620AT-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620AT-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C620A, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, PIC16C620AT-20/SS pinout, PIC16C620AT-20/SS datasheet PDF, PIC16C620AT-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620AT-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C620AT-20/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620AT-20/SS Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620AT-20/SS is a highly reliable 8-bit microcontroller unit (MCU) developed by Microchip Technology, tailored for applications requiring a robust control system with programmable capabilities. Equipped with 896 bytes of OTP memory, this versatile MCU is housed in a compact 20-SSOP package, making it ideal for space-constrained applications. Its ability to operate at up to 20 MHz, along with a wide operating voltage range, makes it exceptionally suitable for handling complex tasks in varied environments.