PIC16C620A-20I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C620A-20I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Bit Size :
8
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
20
DMA Channels :
No
Pbfree Code :
yes
Series :
PIC® 16C
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
1
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
96 x 8
Width :
5.3 mm
Supply Current-Max :
7mA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
20MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Converters :
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Terminal Position :
Dual
RoHS :
Details
Core Size :
8-Bit
Product :
MCU
EEPROM Size :
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Status :
Active
Connectivity :
Oscillator Type :
External
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
OTP
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Pins :
20
Supplier Device Package :
20-SSOP
PWM Channels :
No
Mount :
Surface Mount
Memory Type :
EPROM, OTP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height :
1.75 mm
ROM (words) :
512
Tradename :
PIC
Packaging :
Tube
Brand :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
7.2mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Has ADC :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/Os :
13 I/O
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Mounting Style :
SMD/SMT
Access Time :
20 μs
Core Processor :
PIC
Microchip
Supply Voltage :
5V
Memory Size :
896B
CPU Family :
Base Part Number :
PIC16C620A
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Base Product Number :
PIC16C620
Device Core :
Package :
Tube
Power Supplies :
3.3/5V
Max Power Dissipation :
1W
DAC Channels :
Frequency :
20MHz