PIC16C57T-10E/SS
Mfr.Part #
PIC16C57T-10E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP
Supply Voltage :
5V
RAM (words) :
72
Number of Timers/Counters :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
EEPROM Size :
Access Time :
10 μs
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
28-SSOP
Interface :
RS-232
Base Part Number :
PIC16C57
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Speed :
40 MHz
Base Product Number :
PIC16C57
RAM Size :
72 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converters :
Pin Count :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
28
Connectivity :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Frequency :
10MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Length :
10.2mm
On Chip Data RAM Width :
DMA Channels :
Datasheets
PIC16C57T-10E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57T-10E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16C57, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, PIC16C57T-10E/SS pinout, PIC16C57T-10E/SS datasheet PDF, PIC16C57T-10E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57T-10E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.