PIC16C57CT-20E/SO
Mfr.Part #
PIC16C57CT-20E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
Supplier Device Package :
28-SOIC
PWM Channels :
No
Height Seated (Max) :
2.64mm
PIC16C57C
On Chip Program ROM Width :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
EEPROM Size :
Power Supplies :
2.5/6.25V
Frequency :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Radiation Hardening :
Supply Voltage :
5V
Memory Size :
2kB
Memory Type :
EPROM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DMA Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
8B
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Speed :
20MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA