PIC16C57-10E/SO
Mfr.Part #
PIC16C57-10E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
Number of Terminations :
28
Memory Type :
EPROM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
DMA Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
800mW
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Memory Size :
2kB
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Pitch :
1.27mm
Has ADC :
Number of I/O :
20
Supply Voltage :
5V
Access Time :
10 μs
Base Product Number :
PIC16C57
Package :
Tube
Connectivity :
Packaging :
Tube
POR, WDT
Height Seated (Max) :
2.64mm
Series :
PIC® 16C
RAM (words) :
72
Pin Count :
28
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Speed :
40 MHz
Data Bus Width :
8B
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Status :
Obsolete
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supplier Device Package :
28-SOIC
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
Base Part Number :
PIC16C57
On Chip Data RAM Width :
8
RAM Size :
72 x 8
Frequency :
10MHz
Bit Size :
Datasheets
PIC16C57-10E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57-10E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C57, PIC16C57-10E/SO pinout, PIC16C57-10E/SO datasheet PDF, PIC16C57-10E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57-10E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.