PIC16C57-10/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C57-10/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Pins :
28
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mounting Type :
Through Hole
RAM Size :
72 x 8
Radiation Hardening :
No
On Chip Data RAM Width :
8
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Data Bus Width :
8B
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Data Converters :
Bit Size :
8
Device Core :
PIC
Height Seated (Max) :
4.06mm
Watchdog Timer :
yes
Memory Size :
2kB
Product Status :
Active
Access Time :
10 μs
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Interface :
RS-232
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Processor :
PIC
Program Memory Type :
OTP
Speed :
40 MHz
Number of I/O :
20
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
DAC Channels :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
External
Base Product Number :
PIC16C57
Max Power Dissipation :
800mW
EEPROM Size :
Connectivity :
Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Terminations :
28
Has ADC :
Package :
Tube
Base Part Number :
PIC16C57
RAM (words) :
72
Supplier Device Package :
28-SPDIP
DMA Channels :
Core Size :
8-Bit
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
Series :
PIC® 16C
PWM Channels :
Memory Type :
EPROM
Number of Timers/Counters :
1
Frequency :
10MHz
Peripherals :
POR, WDT
Length :
34.67mm
Datasheets
PIC16C57-10/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57-10/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16C57, PIC16C57-10/SP pinout, PIC16C57-10/SP datasheet PDF, PIC16C57-10/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57-10/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.