PIC16C55T-10I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C55T-10I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Architecture :
PIC
Min Operating Temperature :
-40 °C
Oscillator Type :
External
Series :
PIC® 16C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Min Supply Voltage :
4.5 V
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Bit Size :
8
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Data Converters :
Base Part Number :
PIC16C55
Product Status :
Obsolete
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Type :
EPROM
PWM Channels :
No
DAC Channels :
Data Bus Width :
8B
Max Power Dissipation :
800mW
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
OTP
Speed :
40 MHz
Lead Free :
Lead Free
RAM Size :
25 x 8
Core Size :
8-Bit
Base Product Number :
PIC16C55
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Core Processor :
PIC
Terminal Position :
Dual
Number of Programmable I/O :
20
Memory Size :
512B
Number of Timers/Counters :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Surface Mount :
yes
Max Operating Temperature :
85 °C
EEPROM Size :
ROM (words) :
512
DMA Channels :
Pin Count :
28
Number of I/Os :
20
Has ADC :
Watchdog Timer :
Height Seated (Max) :
2.64mm
Access Time :
10 μs
Max Frequency :
40 MHz
Published :
Number of I/O :
RoHS :
Compliant
On Chip Data RAM Width :
Frequency :
10MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
28
Connectivity :
Terminal Pitch :
1.27mm
Supplier Device Package :
28-SOIC
Max Supply Voltage :
5.5 V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
POR, WDT
RAM (words) :
24
Datasheets
PIC16C55T-10I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55T-10I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16C55, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C55T-10I/SO pinout, PIC16C55T-10I/SO datasheet PDF, PIC16C55T-10I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55T-10I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C55T-10I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55T-10I/SO Overview
PIC16C55T-10I/SO Features
This microcontroller includes 768 bytes of OTP memory, providing a secure and flexible programming solution for various application needs. The PIC16C55T-10I/SO operates at a maximum frequency of 10 MHz, ensuring quick processing and response times in critical tasks. Its low power consumption and wide operating voltage range from 2.5V to 5.5V enhance its suitability for battery-operated and portable devices, making it a versatile choice for a broad array of electronics designs.