PIC16C55A-20E/SP
Mfr.Part #
PIC16C55A-20E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SPDIP
Length :
34.67mm
Power Supplies :
2.5/6.25V
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Min Supply Voltage :
4.5 V
Access Time :
20 μs
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage :
5V
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Oscillator Type :
External
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PIC16C55
Height Seated (Max) :
4.06mm
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125 °C
Frequency :
20MHz
Max Frequency :
40 MHz
Radiation Hardening :
Terminal Pitch :
2.54mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
CPU Family :
Datasheets
PIC16C55A-20E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C55A, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, PIC16C55A-20E/SP pinout, PIC16C55A-20E/SP datasheet PDF, PIC16C55A-20E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.