PIC16C55A-20E/P
Mfr.Part #
PIC16C55A-20E/P
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Supplier Device Package :
28-PDIP
Mounting Type :
Through Hole
Max Frequency :
40 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Converters :
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
2.54mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Power Supplies :
2.5/6.25V
Product Status :
Obsolete
Max Supply Voltage :
5.5 V
Published :
Height Seated (Max) :
4.83mm
Surface Mount :
Min Supply Voltage :
4.5 V
CPU Family :
Frequency :
20MHz
Max Operating Temperature :
125 °C
Max Power Dissipation :
800mW
Min Operating Temperature :
-40 °C
Speed :
20MHz
Number of I/Os :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Length :
36.32mm
Access Time :
20 μs
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Datasheets
PIC16C55A-20E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Base Part Number:PIC16C55A, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16C55A-20E/P pinout, PIC16C55A-20E/P datasheet PDF, PIC16C55A-20E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.