PIC16C558T-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C558T-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Microcontrollers
Core Architecture :
PIC
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Terminations :
20
Number of I/O :
13
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RAM Size :
128 x 8
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Voltage :
5.5 V
CPU Family :
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Product Number :
PIC16C558
Radiation Hardening :
Surface Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
PIC16C558
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/Os :
13
Max Frequency :
20 MHz
Number of Pins :
20
Height Seated (Max) :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Access Time :
20 μs
Memory Size :
3.5kB
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Programmable I/O :
Length :
7.2mm
RoHS :
Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
EEPROM Size :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Supply Voltage :
3 V
PWM Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
20MHz
Power Supplies :
5V
Datasheets
PIC16C558T-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C558T-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16C558, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, PIC16C558T-20E/SS pinout, PIC16C558T-20E/SS datasheet PDF, PIC16C558T-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C558T-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.