PIC16C554-20/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C554-20/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
13
DMA Channels :
No
Max Operating Temperature :
70 °C
Series :
PIC® 16C
Number of Terminations :
18
Speed :
20MHz
EEPROM Size :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Frequency :
20MHz
Pin Count :
18
ROM (words) :
512
Number of Programmable I/O :
13
Program Memory Type :
OTP
Number of I/Os :
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Position :
Dual
CPU Family :
PIC
On Chip Program ROM Width :
14
Mount :
Through Hole
Watchdog Timer :
yes
Supply Current-Max :
20mA
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
18-PDIP
Memory Type :
EPROM, OTP
Memory Size :
896B
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ECCN Code :
EAR99
Access Time :
20 μs
Peripherals :
POR, WDT
Number of Pins :
Supply Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
1
Power Supplies :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Core Size :
8-Bit
Height Seated (Max) :
3.94mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
2.54mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Has ADC :
No
Radiation Hardening :
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Product Status :
Active
Device Core :
PIC
Oscillator Type :
External
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Product Number :
PIC16C554
Connectivity :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Min Supply Voltage :
2.5 V
Package :
Tube
Number of Bits :
8
Core Processor :
Length :
22.73mm
Bit Size :
8
Base Part Number :
PIC16C554
RAM Size :
80 x 8
Max Power Dissipation :
1W
Data Converters :
Max Frequency :
20 MHz
PWM Channels :
Core Architecture :
Min Operating Temperature :
0 °C
Data Bus Width :
8B
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Datasheets
PIC16C554-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C554-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:18, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C554, PIC16C554-20/P pinout, PIC16C554-20/P datasheet PDF, PIC16C554-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C554-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.