PIC16C55/JW
Mfr.Part #
PIC16C55/JW
Package / Case
28-CDIP (0.300, 7.62mm) Window
Description
IC MCU 8B 768B EPROM/UV 28CERDIP
Length :
37.08mm
EEPROM Size :
ROM Programmability :
OTPROM
PIC16C55
Published :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
5.72mm
Speed :
4MHz
Program Memory Type :
EPROM, UV
Supplier Device Package :
28-CERDIP
Package / Case :
28-CDIP (0.300, 7.62mm) Window
Data Bus Width :
8B
Terminal Finish :
MATTE TIN
Lead Free :
Contains Lead
Max Supply Voltage :
6.25 V
Min Operating Temperature :
0 °C
Product Status :
Obsolete
Max Power Dissipation :
800mW
Access Time :
4 µs
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~6.25V
Min Supply Voltage :
2.5 V
Max Frequency :
40 MHz
RoHS :
Non-Compliant
8-Bit
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Type :
EPROM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Frequency :
4MHz
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
70 °C
PWM Channels :
Surface Mount :
RAM Size :
24 x 8
Datasheets
PIC16C55/JW
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55/JW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16C55, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-CDIP (0.300, 7.62mm) Window, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, PIC16C55/JW pinout, PIC16C55/JW datasheet PDF, PIC16C55/JW amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55/JW ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.