PIC16C55-10E/P
Mfr.Part #
PIC16C55-10E/P
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Microcontrollers
On Chip Data RAM Width :
8
Memory Size :
512B
Core Size :
8-Bit
Height Seated (Max) :
4.83mm
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Number of Timers/Counters :
1
Base Part Number :
PIC16C55
Number of Pins :
28
Pin Count :
28
DAC Channels :
Frequency :
10MHz
Terminal Pitch :
2.54mm
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Base Product Number :
PIC16C55
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
36.32mm
Speed :
40 MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Access Time :
10 μs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Supplier Device Package :
28-PDIP
Number of I/O :
20
Has ADC :
RAM (words) :
24
Published :
Supply Voltage :
5V
Package :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW
Obsolete
ROM (words) :
512
RAM Size :
25 x 8
Packaging :
Tube
Datasheets
PIC16C55-10E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-10E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C55, Number of Pins:28, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, PIC16C55-10E/P pinout, PIC16C55-10E/P datasheet PDF, PIC16C55-10E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-10E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.