PIC16C55-10/SO
Mfr.Part #
PIC16C55-10/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Speed :
40 MHz
Pin Count :
28
Number of I/O :
20
Packaging :
Tube
Base Part Number :
PIC16C55
Factory Lead Time :
19 Weeks
Access Time :
10 μs
Package :
Tube
Height Seated (Max) :
2.64mm
Number of Terminations :
28
On Chip Data RAM Width :
512
Mount :
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
28-SOIC
Peripherals :
POR, WDT
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
8B
Device Core :
PIC
DMA Channels :
Number of Pins :
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Product Number :
PIC16C55
RAM (words) :
24
Interface :
RS-232
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Frequency :
10MHz
Datasheets
PIC16C55-10/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-10/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C55, Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16C55-10/SO pinout, PIC16C55-10/SO datasheet PDF, PIC16C55-10/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-10/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.