PIC16C54T-10E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C54T-10E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Series :
PIC® 16C
Number of I/O :
12
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Pin Count :
20
Surface Mount :
yes
On Chip Data RAM Width :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Speed :
40 MHz
Bit Size :
8
DAC Channels :
No
Oscillator Type :
External
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
ROM (words) :
512
Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Data Bus Width :
8B
Number of Terminations :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Watchdog Timer :
Length :
7.2mm
Memory Size :
512B
Mounting Type :
Surface Mount
RAM (words) :
25
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC16C54
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
PIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
POR, WDT
Connectivity :
Base Product Number :
PIC16C54
Max Power Dissipation :
800mW
Frequency :
10MHz
Core Size :
8-Bit
Has ADC :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
PWM Channels :
Product Status :
Obsolete
Memory Type :
EPROM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Timers/Counters :
1
Radiation Hardening :
Published :
Number of Pins :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Data Converters :
DMA Channels :
Program Memory Type :
OTP
Terminal Pitch :
0.65mm
Access Time :
10 μs
RAM Size :
25 x 8
EEPROM Size :
Datasheets
PIC16C54T-10E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54T-10E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C54, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, PIC16C54T-10E/SS pinout, PIC16C54T-10E/SS datasheet PDF, PIC16C54T-10E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54T-10E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.