PIC12LF1572T-I/MF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC12LF1572T-I/MF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
256 x 8
Product Status :
Active
Speed :
32MHz
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
PIC12LF1572
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
6
ECCN Code :
3A991.A.2
Program Memory Type :
Flash
Device Core :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Has ADC :
yes
Microchip
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Bit Size :
8
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Number of Pins :
8
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
Internal
Terminal Position :
Dual
Frequency :
32MHz
Watchdog Timer :
CPU Family :
PIC
Series :
PIC® 12F
RoHS :
Details
Base Product Number :
PIC12LF1572
DAC Channels :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
3mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Memory Size :
3.5kB
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Supply Voltage :
3V
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface :
LIN, UART, USART
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Number of Timers/Counters :
6
EEPROM Size :
Radiation Hardening :
No
Core Size :
8-Bit
Length :
3mm
Core Processor :
PWM Channels :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
Number of Terminations :
Data Bus Width :
8B
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage :
3.6V
Power Supplies :
2/3.3V
Data Converters :
A/D 4x10b, D/A 1x5b
Height :
900μm
Weight :
37.393021mg
Datasheets
PIC12LF1572T-I/MF
Microchip Technology PIC12LF1572T-I/MF
Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1572T-I/MF Overview
PIC12LF1572T-I/MF Features
The PIC12LF1572T-I/MF microcontroller includes several notable features that make it a powerful choice for developers and engineers. It supports up to 3.5KB of on-board flash memory and 128 bytes of RAM, ensuring adequate space for application code and data handling. Additionally, its broad operating voltage range (1.8V to 3.6V) and low-power options cater to energy-sensitive projects. Enhanced features like 4x 10-bit PWM outputs, analog-to-digital converter with Computation (ADCC), and multiple communication interfaces add to its versatility, making it well-suited for a wide range of technical challenges.