PIC12LF1571T-I/MS
Mfr.Part #
PIC12LF1571T-I/MS
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Memory Size :
1.8kB
Height :
1.1mm
Published :
Power Supplies :
2/3.3V
RAM Size :
128 x 8
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Part Number :
PIC12LF1571
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
3A991.A.2
Frequency :
32MHz
Series :
PIC® 12F
Mounting Style :
SMD/SMT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
3mm
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Supply Voltage :
3V
8B
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC12LF1571
Length :
3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
Supplier Device Package :
8-MSOP
ROM (words) :
Weight :
139.989945mg
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lead Free :
Lead Free
DAC Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
e3
Number of I/Os :
6 I/O
Speed :
32MHz
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Operating Supply Voltage :
3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
PIC12LF1571T-I/MS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571T-I/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC12LF1571, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC12LF1571T-I/MS pinout, PIC12LF1571T-I/MS datasheet PDF, PIC12LF1571T-I/MS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571T-I/MS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.