PIC12LF1501T-I/MS
Mfr.Part #
PIC12LF1501T-I/MS
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PIC
Operating Supply Voltage :
3.3V
Max Power Dissipation :
800mW
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
Mounting Type :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PIC® 12F
Package Type :
MSOP
Device Core Size :
No
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
8
Clock Freq :
20(MHz)
Length :
3 mm
Data Converters :
A/D 4x10b
On Chip Data RAM Width :
8
RoHS :
Details
Tradename :
PIC
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC12LF1501
Height Seated (Max) :
1.1mm
RAM (words) :
64
Number of Pins :
Mounting :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Operating Temperature (Max) :
85C
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC12LF1501
RAM Size :
64 x 8
Integrated Cache :
On Chip Program ROM Width :
14
Operating Temperature (Min) :
-40C
Has ADC :
Instruction Set Architecture :
RISC
Brand :
ROM (words) :
# I/Os (Max) :
5
Supply Voltage :
3V
Data Converter :
A/D 4x10b
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Number of Timers - General Purpose :
3
Number of I/O :
5
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Dual
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Speed :
20MHz
Internal
Total Internal Ram Size :
64B(kB)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
PWM Channels :
Number of Timers/Counters :
3
Mounting Style :
SMD/SMT
Connectivity :
Width :
3 mm
Device Core :
Programmable :
ROHS3 Compliant
Rad Hardened :
Number of Terminations :
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height :
1.1 mm
Supplier Device Package :
8-MSOP
Package / Case :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Factory Lead Time :
7 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PIC12LF1501T-I/MS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1501T-I/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Base Part Number:PIC12LF1501, Number of Terminations:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), PIC12LF1501T-I/MS pinout, PIC12LF1501T-I/MS datasheet PDF, PIC12LF1501T-I/MS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1501T-I/MS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.