PIC12HV609-I/SN
Mfr.Part #
PIC12HV609-I/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
1 (Unlimited)
Number of Programmable I/O :
5
Supply Current-Max :
3.4mA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Interface :
RS-232, USB
Microchip
Mounting Style :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
8
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Product Number :
PIC12HV609
Factory Lead Time :
3 Weeks
PIC
Qualification :
Base Part Number :
PIC12HV609
Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Height :
1.5mm
DAC Channels :
No
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Series :
PIC® 12F
Package :
Tube
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Brand :
Max Frequency :
20 MHz
Interface Type :
RS-232, USB
Frequency :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Schedule B :
Radiation Hardening :
No
Number of Bits :
Number of I/Os :
5 I/O
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
64 x 8
Memory Size :
1.8kB
Length :
4.9mm
Supply Voltage :
4.5V
DMA Channels :
Core Architecture :
PIC
CPU Family :
Pbfree Code :
yes
Min Supply Voltage :
2 V
Max Operating Temperature :
85 °C
8-Bit
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
Minimum Operating Temperature :
Number of Timers/Counters :
2
Bit Size :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Data Converters :
Packaging :
Tube
Speed :
20MHz
EEPROM Size :
Tradename :
Width :
3.9mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
800mW
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of I/O :
5
Product :
MCU
Has ADC :
Datasheets
PIC12HV609-I/SN
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV609-I/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Base Part Number:PIC12HV609, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, PIC12HV609-I/SN pinout, PIC12HV609-I/SN datasheet PDF, PIC12HV609-I/SN amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV609-I/SN ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.