PIC12F675T-I/MD
Mfr.Part #
PIC12F675T-I/MD
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Data Converters :
A/D 4x10b
Max Power Dissipation :
800mW
MICROCONTROLLER, RISC
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converter :
A/D 4x10b
Interface :
RS-232, USB
Product Status :
Obsolete
Base Part Number :
PIC12F675
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
CPU Family :
PIC
Published :
Peripherals :
POR, WDT
Speed :
20MHz
Series :
PIC® 12F
Height Seated (Max) :
1mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
5
Access Time :
20 μs
Memory Size :
1.8kB
RAM Size :
64 x 8
Base Product Number :
PIC12F675
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
EEPROM Size :
128 x 8
Terminal Position :
Dual
Length :
4mm
8
Number of Programmable I/O :
6
Bit Size :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of Pins :
Supplier Device Package :
8-DFN (4x4)
Number of Timers/Counters :
2
Pbfree Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DAC Channels :
Supply Current-Max :
3mA
Frequency :
20MHz