PIC12F615-I/P
Mfr.Part #
PIC12F615-I/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
Stock
45
In Stock :
45
RoHS :
Details
Series :
PIC® 12F
# I/Os (Max) :
5
Number of I2C Channels :
0
Microchip
Nominal Supply Current :
260μA
Terminal Position :
Dual
Number of I/Os :
5 I/O
Dimensions :
0.4 x 0.28 x 0.195in
8
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature (Min) :
-40C
Core Size :
8-Bit
Base Part Number :
PIC12F615
Data Converters :
A/D 4x10b
Clock Freq :
20(MHz)
Lead Free :
Lead Free
Number of PWM Channels :
2
Number of UART Channels :
0
Number of Ethernet Channels :
Tradename :
5
Family Name :
PIC12F
Qualification :
AEC-Q100
Package :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supplier Device Package :
8-PDIP
Mount :
Through Hole
Number of ADC Channels :
4
Number of Timers - General Purpose :
3
Package Type :
PDIP
No
Published :
Operating Temperature (Max) :
85C
Program Memory Type :
Flash
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
PIC12F615
CPU Family :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Bit Size :
8
Total Internal Ram Size :
64B(kB)
Has ADC :
yes
Pbfree Code :
yes
Number of SPI Channels :
Watchdog Timer :
RAM Size :
64 x 8
Frequency :
20MHz
Number of A/D Converters :
1
Access Time :
20 μs
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Programmable :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
REACH SVHC :
No SVHC
Memory Size :
1.8kB
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Length :
10.16mm
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Rad Hardened :
No
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
4.953mm
MSL :
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Speed :
20MHz
Instruction Set Architecture :
RISC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
Width :
7.112mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Device Core Size :
8B
Mounting :
DMA Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 4x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Number of Timers/Counters :
3
Address Bus Width :
Datasheets
PIC12F615-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12F615-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC12F615, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:8, PIC12F615-I/P pinout, PIC12F615-I/P datasheet PDF, PIC12F615-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12F615-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC12F615-I/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC12F615-I/P Overview
PIC12F615-I/P Features
  • 8-bit processor core for efficient data handling and processing.
  • 1.75KB of integrated flash memory provides ample space for code storage and execution.
  • Low-power consumption modes to ensure energy efficiency in critical applications.
  • Enhanced peripherals including analog-to-digital converters and comparators.
  • Broad operating voltage range (2.0V to 5.5V), suitable for battery-operated devices.