PHED-SS010G1ABONE-B300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHED-SS010G1ABONE-B300
Manufacturer
Superior Tech
Description
MALE HEADER VERTICAL SMD 10POS G
Manufacturer :
Superior Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.197 (5.00mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header
Insulation Height :
0.098 (2.50mm)
Overall Contact Length :
0.098 (2.48mm)
Applications :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Mating :
0.197 (5.00mm)
Product Status :
Active
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Style :
Board to Board
Mated Stacking Heights :
Number of Rows :
2
Features :
Pick and Place
Contact Shape :
Square
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage Rating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Contact Finish - Post :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
10
Ingress Protection :
Series :
PHED
Insulation Color :
Black
Shrouding :
Unshrouded
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Superior Tech PHED-SS010G1ABONE-B300
PHED Series 2-Row Header Solder Brass Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 10-Position Board to Board 0.098 (2.50mm) Height