PHA225MLP3560QE4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHA225MLP3560QE4
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 560UF 63V T/H
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
40.9 A @ 100 kHz
Applications :
Automotive
Package / Case :
Axial, Can
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
92mOhm
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Surface Mount Land Size :
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
63 V
Tolerance :
-10%, +30%
Series :
PHA225
Type :
Hybrid
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Ripple Current @ Low Frequency :
8.18 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.717" Dia x 1.366" L (18.20mm x 34.70mm)
Capacitance :
560 μF
Datasheets
PHA225MLP3560QE4
KEMET PHA225MLP3560QE4
560 μF -10%, +30% Axial, Can 92mOhm PHA225 Through Hole Hybrid Automotive