PF2205-3R6F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PF2205-3R6F1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 3.6 OHM 1% 50W TO220
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
4.4958mm
Package / Case :
TO-220-2
Size / Dimension :
0.417Lx0.177W 10.60mmx4.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Length :
10.5918mm
Series :
PF2200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
15.0114mm
Supplier Device Package :
TO-220
Resistance :
3.6Ohms
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Max Power Dissipation :
50W
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
50W
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
PF2205-3R6F1
Riedon PF2205-3R6F1
3.6Ohms, 50W, Thin Film,