PF2205-0R56F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PF2205-0R56F1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 0.56 OHM 1% 50W TO220
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Height :
15.0114mm
Resistance :
560mOhm
Max Power Dissipation :
50W
Size / Dimension :
0.417Lx0.177W 10.60mmx4.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series :
PF2200
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
TO-220-2
Datasheets
PF2205-0R56F1
Riedon PF2205-0R56F1
560mOhm, Thin Film,