PF0580.103NL
Mfr.Part #
PF0580.103NL
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 132 MOHM SMD
Stock
184
In Stock :
184
Height - Seated (Max) :
0.137 (3.48mm)
Packaging :
Tray
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
13 Weeks
DC Resistance (DCR) :
132mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.137 3.48mm
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
Package :
Tray
Type :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
4.2 mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Application :
Power
Product Category :
Power Inductors - SMD
Size / Dimension :
0.185Lx0.165W 4.70mmx4.20mm
Pulse
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance :
10μH
Height :
3.48 mm
Series :
PF0580NL
Product :
Power Inductors
Termination :
Standard
Self Resonant Frequency :
Material - Core :
Brand :
Current Rating (Amps) :
1.1A
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Test Frequency :
Tolerance :
±15%
Termination Style :
SMD/SMT
Rated Current-Max :
1.5A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Core Type :
Drum
Features :
Saturation Current :
1.1 A
Length :
4.7 mm
Datasheets
PF0580.103NL
Pulse Electronics PF0580.103NL
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD