PEV227MKL3780QE4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEV227MKL3780QE4
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM ELECTROLYTIC, VERTICAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ Low Frequency :
4.515 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tolerance :
-10%, +30%
Package :
Tray
Height - Seated (Max) :
1.181" (30.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
1.024" L x 1.024" W (26.00mm x 26.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
63 V
Lifetime @ Temp. :
6300 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
13.416 A @ 100 kHz
Series :
PEV227
Applications :
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) :
107mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Capacitance :
780 μF
Lead Spacing :
Datasheets
PEV227MKL3780QE4
KEMET PEV227MKL3780QE4
PEV227 780 μF Capacitor -10%, +30% Surface Mount 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) -40°C ~ 125°C Polar Radial, Can - SMD