PESD3V3X1BL315
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PESD3V3X1BL315
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SOD-882
Datasheet
Download
Description
NOW NEXPERIA PESD3V3X1BL TRANS V
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Series :
Automotive, AEC-Q101
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Published :
Pin Count :
2
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
6.3V
Leakage Current :
100nA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
3.3V
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Base Part Number :
PESD*X1B
JESD-609 Code :
e3
Number of Channels :
1
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
SOD-882
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V Max
Direction :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
5V
Number of Elements :
Diode Element Material :
SILICON
Length :
1.02mm
Working Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
1.3pF @ 1MHz
Max Breakdown Voltage :
7.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1.6pF
Datasheets
PESD3V3X1BL315
NXP Semiconductors PESD3V3X1BL315
Specialized ICs NXP Semiconductors PESD3V3X1BL315 Overview
Key Features
  • Low clamping voltage ensures minimal impact on the circuit during voltage spikes.
  • Very low leakage current to preserve the energy efficiency of the application.
  • Designed to withstand ESD discharges up to 30 kV, ensuring compliance with the IEC 61000-4-2 standard.