PESD12VS4UD,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PESD12VS4UD,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SC-74, SOT-457
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC 6TSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
12V
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Elements :
4
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
6
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10A 8/20μs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
200W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Pin Count :
6
Base Part Number :
PESD*S4U
Operating Temperature :
-65°C~150°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Unidirectional Channels :
4
Package / Case :
SC-74, SOT-457
Power - Peak Pulse :
200W
Capacitance @ Frequency :
73pF @ 1MHz
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V Max
Breakdown Voltage :
14.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
12.5V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24V