PESD12VV1BL
Mfr.Part #
PESD12VV1BL
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-882
Description
NOW NEXPERIA PESD12VV1BL - TRANS
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Specialized ICs
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
38V
Working Voltage :
12V
Package / Case :
SOD-882
Published :
Capacitance :
25pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Applications :
Automotive
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
290W
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Bidirectional
Pin Count :
2
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101
Length :
1.02mm
Max Power Dissipation :
290W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Frequency :
17pF @ 1MHz
Number of Terminations :
2
Bidirectional Channels :
1
Leakage Current :
10nA
Peak Pulse Current :
7.8A
Terminal Position :
BOTTOM
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.8A 8/20μs
Element Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
14.6V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Pins :
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
12V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V Max
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA