PESD24VL1BAF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PESD24VL1BAF
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 70VC SOD323
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
70V
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Capacitance @ Frequency :
11pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3A 8/20μs
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min) :
25.4V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Pin Count :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
24V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Terminal Form :
Gull wing
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
200W
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
200W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
150°C TJ