PEP0805Y1002BGTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEP0805Y1002BGTA
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0805 (2012M) 0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
PEP0805 10PPM/C 10K 0.1% G TA
Stock
107
In Stock :
107
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
PEP
Voltage Rating :
150 V
Composition :
Thin Film
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
1.91 mm
Product Width :
1.25mm
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Product Length :
1.91mm
Product :
Thick Film Resistors General Purpose
Vishay
Qualification :
Packaging :
MouseReel
Height :
0.4 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Application :
High Power
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminations :
2
Technology :
Thin Film
Package/Case :
0805 (2012M)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Power Rating :
0.2W
Height - Seated (Max) :
0.018" (0.45mm)
Width :
1.27 mm
Resistor Type :
PRECISION
Supplier Device Package :
0805
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Cut Tape (CT)
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Anti-Sulfur
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Tolerance :
±0.1%
Brand :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
PEP0805Y1002BGTA
Vishay / Sfernice PEP0805Y1002BGTA
Precision PEP Series, Thin Film, 10 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C