PEP0603Y1001BNTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEP0603Y1001BNTA
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0603 (1608 Metric) 0603 (1608M)
Datasheet
Download
Description
PEP0603 10PPM/C 1K 0.1% N TA
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
Package :
Cut Tape (CT)
Resistance :
1 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Product Width :
0.85mm
Voltage Rating :
75 V
Product Status :
Active
Vishay
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Qualification :
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.32W
Application :
High Power
Product Length :
1.52mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
MouseReel
Product :
Thick Film Resistors General Purpose
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
0.125W
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Type :
Thick Film Resistors
Size / Dimension :
0.060" L x 0.033" W (1.52mm x 0.85mm)
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Brand :
Features :
Anti-Sulfur
Series :
PEP
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
0603
Technology :
Thin Film
Height :
0.5
Resistor Type :
PRECISION
Number of Terminations :
2
0603 (1608M)
Composition :
Thin Film
Length :
1.52 mm
Width :
0.85 mm
Failure Rate :
Datasheets
PEP0603Y1001BNTA
Vishay / Sfernice PEP0603Y1001BNTA
Precision PEP Series, Thin Film, 1 kOhms, 0.32W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C